Salgın yılında ihracatını artırdı

40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Türkoğlu Vana, salgın döneminde ihracat rakamlarını artırdı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkoğlu Vana Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şensoy, “Geçtiğimiz yıllarda şirket olarak yüzde 5 oranında ihracat oranına sahipken bu yıl yüzde 20’lere çıktık. 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Ayrıca pandemiden dolayı küresel ekonomide Türk dünyası hareketi başladı. Türki Cumhuriyetler bu süreçte ürünlerini bizden almaya başladı.” dedi.

Salgın yılında ihracatını artırdı

İnşaat ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren Türkoğlu Vana, ihracat rakamlarında yükselişe geçti ve ürünlerini 40 ülkeye göndermeye başladı. Türkoğlu Vana Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şensoy, şirket olarak küresel vanalar, su sayaçları, doğalgaz hortumları, bağlantı hortumları, tarımsal su vanaları ve filtreler ürettiklerini söyledi.

İHRACAT ORANI YÜZDE 20’LERE ÇIKTI, HEDEF YÜZDE 40

Yaklaşık 150 kişiye istihdam sağladıklarını da vurgulayan Şensoy, “Geçtiğimiz yıllarda şirket olarak yüzde 5 oranında ihracat oranına sahipken bu yıl yüzde 20’lere çıktık. Pandemiden sonra yurtdışı pazarı Türkiye’ye doğru geldi. Küresel ekonomide Türk dünyası hareketi başladı. Türki Cumhuriyetler Özbek, Türkmen gibi Türkiye’yi tercih ediyor. Mesela Gürcistan, hep İtalya’yı tercih ederdi fakat Türkiye’nin çok fazla yıldızı parladı. Son 6 ayda bizim ihracatımız hareketlendi. Biz geçen seneye kadar 10 tane teklif hazırlıyorsak bunun bir tanesi ihracat, 9 tanesi iç piyasaydı. Şimdi 10 tane teklif hazırlarsak bunun 4 ya da 5 tanesi ihracat oluyor. Talep arttı. Bizim hedefimiz ihracat oranımızda yüzde 40’a çıkmak. 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.” diye söyledi.

E-İHRACAT’LA DA ÜRÜN SATIYOR

Şirket olarak ihracat gerçekleştirdikleri ülkeleri de açıklayan Şensoy sözlerini şöyle tamamladı: “Biz Suriye, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan, İspanya, İtalya ve Güney Amerika’ya ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu ara Bulgaristan’a da ihracatımız başladı. Amacımız ihracat pazarlarımızı daha da çeşitlendirip ürünlerimizi dünyanın birçok noktasına göndermek. Şirket olarak ihracata çok önem veriyoruz. Bundan dolayı salgın sürecinde e-ihracata da başladık. Alibaba.com üzerinden ürünlerimizi ihraç ediyoruz.”

banner2
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER