Deri sektörü ihracatta çıtayı yükseltti

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği’nin (TDKD) bu yıl 5’incisini düzenlediği ‘Leather&Fur’ Fuarı’nda 30 milyon dolarlık ticaret hacmi gerçekleşti. TDKD Başkanı Gürkan Gözmen, “2021 hedefimiz ihracatta 2019’a göre en az yüzde 30 büyüme. Fuara gelen yabancıların alım iştahı bu hedefi gerçekleştirebilecek olmamızın en büyük göstergesi. Türk deri sektörü altyapı anlamında dünyada lider konumda.” dedi.

Deri sektörü ihracatta çıtayı yükseltti

2019’u 243 milyon dolar ihracatla kapatan Türk Deri sektörü küresel salgının yaralarını sarmaya başladı. Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği’nin (TDKD) bu yıl 5’incisini düzenlediği ‘Leather&Fur’ Fuarı sektör için adeta can suyu oldu. 14 ülkeden yaklaşık bin yabancı profesyonel iş insanının ziyaret ettiği fuarda 30 milyon dolarlık ticaret hacmi Restbet gerçekleşti. Deri ve dış giyim sektörü bu fuarla özellikle yabancılara ‘Üretmeye devam ediyoruz.’ mesajı verdi.

KAPASİTE KULLANIM ORANLARI YÜKSELDİ

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Gürkan Gözmen, 1 milyar dolar ekonomik hacme sahip olan sektörün güçlenerek büyümeye devam ettiğini ifade etti: “Küresel ekonominin durma noktasına geldiği 2020’de Antalya’da iki fuar düzenledik. Ağustos ve Aralık etkinliklerimizde toplamda 100 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefledik. Elimize ulaşan veriler hedefimize yaklaştığımızı gösteriyor. Bu yılki fuarlarımızın gerçek ticari yansımalarını 2021’de Tavla alacağız. Ticaretten ziyade sektörümüze moral ve motivasyon kaynağı olduk. Atölyelerimizin ışıkları bu Piabet zorlu yılda fuarlarımız sayesinde hiç kapanmadı. Sektörümüzün genelinde şu anda kapasite oranları yükseldi. İki ay sonrasının siparişleri hazırlanıyor. Dernek olarak sektörümüzü ayakta tutmanın gayreti içerisinde olduk. 6’ncı fuarımız 25-28 Mayıs 2021 tarihinde. Salgının sona ermesi halinde Antalya’ya iki binin üzerinde yabancı bekliyoruz.”

AVRUPALI ZİYARETÇİ ŞAŞKINLIĞINI GİZLEYEMEDİ

11-14 Aralık tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Leather&Fur Fuarı’nı değerlendiren Gözmen, “İtalya’dan ve Yunanistan’dan gelen ziyaretçilerimiz şaşkınlık içerisinde kaldılar ve en önemlisi mutlu oldular. Sektörler açısından tekrar hayata dönüş sinyallerini görmek onları sevindirdi. 2021’e 1-0 önde başlıyoruz. Fuarımızı sektörümüzle ilgili dünyanın en iyi fuarlarıyla kıyaslamaya başladılar. Bu bizim doğru şeyler yaptığımızı gösteriyor. Doğru işleri yapmaya devam edeceğiz. Deri, kürk ve süet özelinde dünyanın en büyük Piabet ihtisas fuarı olduğumuzu söylemek yanlış olmaz.

FİZİKİ FUAR ÜÇ AY ZAMAN KAZANDIRIYOR

Fiziki fuarların sektör açısından kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan TDKD Başkanı, “Satışlarımız tamamen fiziki. Fuarlara katılamadığımız zaman sektörümüz bitme noktasına gelir. Sanal fuarları ve dijital pazarlama faaliyetlerini dernek olarak elbette destekliyoruz ve yatırımlar yapıyoruz ancak yabancılar deriye dokunup hissetmedikleri zaman sipariş aşamasına geçmeleri zaman alıyor. Sanal fuarlarda numunelerin gidip gelmesi ve revizeler üreticilerimize üç aya yakın bir süre kaybettiriyor. Fiziki fuarlarda ürün yerinde görülüyor ve yerinde ticaret gerçekleşiyor.” ifadelerini kullandı.

banner2
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5