Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nde ikinci Jak Eskinazi dönemi

Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği 2021 yılı olağan seçimli genel kurul toplantısında mevcut Başkan Jak Eskinazi’nin hazırladığı liste 45 oyla 2022-2026 dönemi için vize aldı.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nde ikinci Jak Eskinazi dönemi

Orhan Sovuksu'nun Divan Başkanlığı yaptığı, katip üyelikleri Uğur Yılmaz ve Mark Sevinti'nin üstlendiği Genel Kurulda konuşan ETHİB Başkanı Jak Eskinazi, 2021 yılını yüzde 66’lık rekor ihracat artış hızıyla geride bırakarak 400 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdıklarını, 2022 yılı için 500 milyon dolar ihracat hedeflediklerini dile getirdi.

Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme öncelikli başlıklar olacak

İhracat hedeflerine ulaşmak için önümüzdeki dönem sürdürülebilirlik ve dijitalleşme başlıklarına odaklanacaklarını vurgulayan Eskinazi, “Sürdürülebilirlik konusunda en hızlı dönüşüm ve farkındalık yaşayan sektörlerden biriyiz. “Tekstil Sektöründe Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi” adında 18 firmamızın yer aldığı bir URGE projesi başlattık. Sürdürülebilirlik konusunun tabana yayılması önemli ve bu konuda tasarım desteği benzeri bir destek mekanizması için Bakanlığa başvurumuzu yaptık ve bu konudaki öncü ülkelerden biri olmamızı sağlayacak bu desteğin ihracatçılarımızın rekabet gücüne katkısı büyük olacaktır” diye konuştu.

Yoğunlaşacakları diğer başlığın dijitalleşme olacağını aktaran Eskinazi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dijitalleşmenin faydalarından yararlanarak ana pazarlarımıza ve yeni ihraç pazarlarına ulaşmaya devam edeceğiz. 24-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğimiz ile birlikte İspanya pazarına yönelik İspanya Dijital Sektörel Ticaret heyeti gerçekleştirdik. Tabi pandemi ile birlikte e-ticarete yönelim arttı, üretim ve tasarım süreçlerinde, müşteri ile olan iletişimde dijitalleşme yoğun bir şekilde kullanıldı ve dijital dönüşüm, firmalarımızın daha hızlı ve esnek üretim için ayrıca maliyetlerini azaltması için vazgeçilmez oldu.”

Üniversite sınavına giren başarılı gençlerin Tekstil Mühendisliğini tercih etmesi için tanıtım faaliyetlerine devam edeceklerini aktaran Eskinazi, bu konuda Tüm ilgili ihracatçı birlikleriyle işbirliklerinin süreceğini vurguladı.

Katma değerli üretim ve ihracat için geçmiş yıllarda başlattıkları Teknik Tekstil Sektöründe İhracat Potansiyelinin Arttırılması URGE Projesini tamamladıklarını dile getiren Eskinazi, “Bu amaçla kurduğumuz Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezimiz olan TEKSMER ile ilgili de ortak çalışmalarımız devam edecek. TEKSMER’in lansmanını 31 Mart 2022 tarihinde Birliğimiz’de gerçekleştirdik ve sektörümüzden yoğun katılımı vardı. TEKSMER’in kuruluşu ile birlikte başlayan faaliyetleri tanıtılarak geliştirdikleri ürünler sunuldu. TEKSMER önümüzdeki süreçte daha etkin çalışacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda 2022-2026 döneminde birliği yönetecek kadrolar şu şekilde oluştu;

Yönetim Kurulu Başkanı

PERGAMON STATUS DIŞ TİC.A. Ş.-JAK ESKİNAZİ

YÖNETİM KURULU

UZ PAMUK TİC.VE TEKS. SAN. A.Ş.-NURİ UZ

MENDERES TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.-TURAN GÖKSAN

SÖKTAŞ TEKS. SAN. VE TİC.A. Ş-MUZAFFER TURGUT KAYHAN

AGRONA TEKSTİL TURİZM TARIM İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.-ONUR UÇAK

EKOTEN TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.-AYDIN ÖZTÜRK

MAYTEKS ÖRME SAN. VE TİC.A. Ş.-MUSA ANTEBİ

AKASYA TARIM ÜRÜNLERİ GIDA SAN VE TİC.A. Ş.-TOLGA USKUÇ

FATEKS KUMAŞ TEKSTİL VE KONF. SAN. TİC.AŞ-VECİH FAKIOĞLU

KADEKS TEKSTİL TURİZM SAN. VE TİC. A.Ş.-AYDIN ÜNSAL

PUNTEKS TEKSTİL MAKİNE SAN. VE TİC. A.Ş.-GÜRHAN KANLI

YÖNETİM KURULU YEDEK LİSTESİ

EGECOT TARIM SAN. VE TİC. A.Ş.-KAAN UÇAK

İŞBİR SENTETİK DOKUMA SAN. A.Ş-MURAT HALICIOĞLU

HAKSA İPLİK SAN. A.Ş.-SERDAR SAĞIROĞLU

BWF ENDÜSTRİ FİLTRELERİ VE TEKNİK KEÇE LTD. ŞTİ.- HALİL HAKAN DAMARITÜRK

ÖZSEVİL YÜN SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ-MAHİR ÖZSEVİL

YENİÇERİ TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. – BERTAN YENİÇERİ

ÜNİTEKS TEKSTİL GIDA MOTORLU ARAÇLAR SAN. VE TİC. A.Ş.-MEHMET SERHAN ÜNSAL

EGE TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. -MEHMET ERSAN EMİRBAYER

TDU SAVUNMA SİSTEMLERİ TEKNİK TEKSTİL SAN.VE TİC. A.Ş.-SABRİ ÜNLÜTÜRK

DENETİM KURULU

AKLO TARIM ÜRÜNLERİ DEĞERLENDİRME İHR. İTH. VE TİC. A.Ş.- LAURENT LOCHNER

ŞATEL ÖRME KUMAŞ BOYA BASKI KONFEKSİYON SANAYİ VE TİC. A.Ş.-NAİM ŞAUL

BELTA TEKSTİL SAN. VE TİC.LTD. Ş Tİ-TEVFİK AKSU

DENETİM KURULU YEDEK LİSTESİ

FORMAL TEKSTİL TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.-ERSAN YILDIRIM

PİR NAKIŞ SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.-MELİH ÇAKALOĞLU

İZMİR BRODE TEKSTİL SAN.VE  TİC. LTD. ŞTİ.-FATİH GÜVEN

banner2
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER