Adaçayı ihracatında 2020 hedefi 550 ton

Tıbbi aromatik bitki cenneti olan Türkiye'nin, farklı iklim ve ekolojik koşulları, zengin florasıyla bu alanda önemli bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, geçen yıl sadece adaçayı ihracatının ülke ekonomisine 60 milyon TL gelir sağladığını belirtti.

Adaçayı ihracatında 2020 hedefi 550 ton

Geçen yıl 455 ton olan adaçayı ihracatının 2020’de 550 tona çıkacağını öngördüklerini belirten Karacabey, “Gıda, ilaç, kozmetik ve parfümeri endüstrisinde yaygın olarak kullanılan adaçayı, ormanlık sahalarımızda yaklaşık 70 bin hektar alanda 9 bin ton faydalanılabilir olarak bulunuyor” dedi.

Tıbbi ve aromatik bitkiler pazarı dünyada 110 milyar doları aşarken, Türkiye’nin aldığı pay ise 3 milyar doları buluyor. Bu alandaki potansiyeli görerek pazarın büyümesine ve orman köylüsüne katkı sağlamak için Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’ni kuran Orman Genel Müdürlüğü, bu merkezde tamamı doğal bitki çayları, uçucu ve sabit yağlar üretiyor. Adaçayı da bu merkezde işlenen önemli bitkilerden birini oluşturuyor.

Bugün Türkiye’de 97 tür adaçayı olduğuna değinen Orman Genel Müdürü Karacabey, “Antalya, Muğla gibi Akdeniz Bölgesi’nde geniş yayılış gösteren ve ülkemizde yetişen türlerinin yarısı endemik olan adaçayı bitkisi uçucu yağ açısından oldukça zengindir. Yılda birden fazla hasat yapılabilen bu faydalı bitki, gerek tıbbi gerekse de baharat olarak kullanımlarından ötürü ekonomik önem taşıyor. Gıda, ilaç, kozmetik ve parfümeri endüstrisinde yaygın olarak kullanılan adaçayı, ormanlık sahalarımızda yaklaşık 70 bin hektar alanda 9 bin ton faydalanılabilir olarak bulunuyor” dedi. 

2019’DA 60 MİLYON TL İHRACAT YAPILDI

Orman Genel Müdürlüğü olarak 2019 yılında 455 ton adaçayı üretimi olduğunu aktaran Bekir Karacabey, “2019 yılı içerisinde adaçayından 2.317 ton miktarına karşılık ihracat geliri yaklaşık 9 milyon dolar olarak gerçekleşti. Adaçayı yağından ise 2019 yılı içerisinde 60 milyon TL ihracat geliri elde edildi” diye aktardı. 

banner2
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER