UTİB eğitim seminerlerini sürdürüyor

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB), Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) ile ortaklaşa gerçekleştirdiği online seminerin konuğu Kalite Birliği Derneği Başkanı Prof.Dr. Erkan Işığıçok oldu. Işığıçok, rekabet ortamının giderek arttığı günümüzde başarının ancak herkesin işini kaliteli yapması ile sağlanabileceğine dikkat çekti.

UTİB eğitim seminerlerini sürdürüyor

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), üyelerini geleceğe Jokerbet hazırlayan eğitim programlarını aralıksız sürdürüyor. Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin de katkıları ve üyelerinin katılımları ile online olarak gerçekleşen seminer programında Kalite Birliği Derneği (KALBİR) Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok, ‘İş Grandbetting Dünyasında Karar Vermek, Fark Yaratmak ve Değer Katmak için Üçüncü Göz: İstatistik’ konularında bilgi verdi.

İSTATİSTİĞİN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI

İstatistik konusunun yaşanan pandemi ile öneminin bir kez daha ortaya çıktığına değinen Prof. Dr. Erkan Işığıçok, “İstatistik, verilere dayalı bir tahmin sistemidir. Ölçemediğinizi analiz edemezsiniz, analiz edemediğinizi iyileştiremezsiniz, iyileştiremediğinizi kontrol edemezsiniz, kontrol edemediğinizi de yönetemezsiniz. Yönetemediğinizde de ise iş dünyasında tutunamazsınız. Bu bakımdan iş dünyasında da istatistikten ve bilimden uzaklaşılamaz. Hz. Mevlana’nın dediği gibi ‘Ne yaparsan yap, aşk ile yap’ ancak içine istatistiği ve bilimi de kat. Yaptığımız işi aşkla ve bilimle yaparsak o işin sonu çok güzel olacaktır” dedi.

Kalitenin yapılan işlerin içerisine olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Işığıçok, rekabet ortamının giderek arttığı günümüzde başarının ancak herkesin işini kaliteli yapması ile bonus veren siteler sağlanabileceğine dikkat çekti.  Başkan Işığıçok  “Bütün işler kalite yönetim sistemine uygun olarak yürütülmeli. Bu da ancak Grandbetting ölçülebilirlikle sağlanabilir. Ölçemediğiniz hiçbir gelişimi kontrol edemezsiniz. Günümüzdeki rekabet ortamına adapte olmalıyız. Bu da yapılan faaliyetlerin sürdürülebilir olması ile mümkün. Bunu da  ancak bilim ve istatistik ile sağlanabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

MİLLİ BELGELENDİRME KURULUŞUMUZ TSE

Dünyanın dört bir yanından belgelendirme kuruluşlarının ülkemizde faaliyet gösterdiğini belirten Prof.Dr. Erkan Işığıçok, “Ancak bizim milli belgelendirme kuruluşumuz TSE’dir ve TSE’yi desteklemeliyiz. Yanı sıra ülke çapında başarılı işlere imza atabilmemiz için stratejik planlama ve denetim birlikte yürütülmeli. Ülke genelinin, her ilin, her ildeki kuruluşların stratejik planlamaları olmalı, bu planlar birbirine entegre edilmeli ve denetlenmeli. Başarı ancak bu şekilde sağlanabilir" açıklamasında bulundu.

1960’lı yıllardan günümüze üretim üstünlüğü, maliyet, kalite, hız üstünlüğü, 2000’li yıllarda bilgi konularının firmaları başarıya taşıdığını belirten Prof.Dr. Işığıçok, şunları söyledi:

 “2005,2006 yıllarından itibaren ARGE ve inovasyon çalışmaları gibi konular ön plana çıktı. Tüm bu başlıklara baktığımızda başarının formülü ortaya çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda ise yapay zeka, veri madenciliği, Endüstri 4.0 gibi gelişmeler pek çok mesleğin ortadan kalkmasına, yeni yeni mesleklerin ortaya çıkmasına neden olacak gibi duruyor. Geçmişte ürünlerin fiyatlarını üreticiler belirlerdi. Şu anda fiyatları üretici değil, tüketiciler belirliyor. Böyle bir ortamda rekabet üstünlüğü devreye Betpas giriyor ve girdi maliyetlerini düşürebilen firmalar burada kazanıyor. Burada rekabet üstünlüğünü sağlayacak çalışmalarını yapan firmalar ayakta kalıyor ve kalacaktır.”

banner2
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5